PICEA OMORIKA - Панчићева оморика
Ендемит Балканског полуострва и терцијерни реликт. Открио ју је Јосип Панчић 1875. године у засеоку Заовине, на планини Тари. У Србији се налази на око 20 налазишта. Расте на кречњачким и серпентинским подлогама, на надморској висини од 400 до 1700м.
Расте у чистим и мешовитим заједницама, са смрчом, јелом, црним бором и црном јовом.
PINUS PEUCE - Молика
Ендемит и реликт Балканског полуострва. Аутохтона врста дрвета, која расте на југозападу Србије на обронцима Проклетија, Копривнику и Шар планини. Расте на киселим силикатним геолошким подлогама, а на кречњацима се јавља само на дубоким земљиштима. Молика расте са црним бором, белим бором, буквом, јелом, а највише са смрчом.
PINUS HELDREICHI - Муника
Муника је субендемит Балканског полуострва и реликтна врста дрвета. Појављује се у распону надморских висина од 1400-1800м. Расте на базичним геолошким подлогама, а на киселим силикатним стенама само на топлим експозицијама. Спада у групу дрвећа са најмањим захтевима према хранљивим материјама из земљишта. Гради чисте и мешовите састојине са буквом, буквом и јелом, смрчом, моликом и белим бором.
PINUS MUGO - Бор кривуљ
Расте на високим планинама средње и јужне Европе. У Србији је аутохтона, али врло ретка врста.Расте на Старој планин, на Сувој планини, на Проклетијама и на Шар планини. Отпоран је на екстремне климатске услове. Расте на базичним и на киселим силикатним матичним супстратима. Гради чисте састојине.
ACER HELDREICHII - Планински јавор
Ендемит Балканског полуострва. Појављује се изнад 1200m надморске висине, на земљиштима која су киселе или неутралне реакције. Гради састојине са буквом у субалпијском појасу или се појављује као примешана врста у шумама букве и јеле или у шумама смрче.
AESCULUS HIPPOCASTANUM – Дивљи кестен
Ендемична врста јужног дела Балканског полуострва. По нашим шумама врло ретко се налази као гајена врста, иако он успева под различитим еколошким условима. Показао је добар успех као декоративна врста.